Dziś jest sobota 21 maja 2022, imieniny: Wiktora i Tymoteusza

Logo Miejsca Przyjazne Rowerow

Mam zaszczyt poinformować Państwa, iż Województwo Zachodniopomorskie jako region przyjazny rowerzystom uruchamia specjalny system rekomendacji miejsc, w którym podróżujący na dwóch kółkach mogą przenocować, przechować bagaż, naprawić sprzęt. Idea Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (MPR) ma na celu jeszcze intensywniejszy rozwój turystyki rowerowej i wspieranie lokalnego biznesu w tworzeniu oferty dla cyklistów. Udział w systemie jest bezpłatny i dobrowolny, nabór zaplanowano od 1 stycznia do 29 kwietnia 2022 roku, a przyznanie rekomendacji – przed sezonem wakacyjnym.
Miejsca Przyjazne Rowerzystom zostaną oznakowane i wyróżnione na mapach – elektronicznych i papierowych – wydawanych przez Województwo Zachodniopomorskie.
Znaczek „MPR” i logo Pomorza Zachodniego będą dla podróżnych gwarancją, że w danym miejscu mogą bezpiecznie odpocząć, przenocować, przechować rower i bagaż, wykonać podstawowe naprawy, zdobyć informacje pożyteczne dla aktywnych turystów.
Od lat budujemy markę regionu przyjaznego rowerzystom, nie tylko budując dziesiątki kilometrów dróg rowerowych. Organizujemy wydarzenia dedykowane miłośnikom dwóch kółek, przystosowujemy tabor kolejowy do przewozu rowerów, tworzymy specjalne rowerowe mapy i aplikacje. Teraz na tych mapach będzie nie tylko dokładny przebieg tras i atrakcje turystyczne, ale wskażemy również miejsca, gdzie szczególnie dba się o rowerzystów.
Obiekty i usługi spełniające potrzeby turystów rowerowych uzyskują prawo do posługiwania się rekomendacją MPR. Ich oferta będzie systematycznie weryfikowana, a przyjęte standardy dostosowywane do wymogów rynku turystycznego. Szczegółowe zasady i tryb postępowania określa przyjęty przez Zarząd Województwa Regulamin Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie zachodniopomorskim.
System rekomendacji ma charakter otwarty dla wszystkich podmiotów, które wypełnią określone w regulaminie wymogi formalne oraz zapewnią spełnienie wszystkich obowiązkowych kryteriów. Udział w systemie Miejsc Przyjaznych Rowerzystom jest nieodpłatny i dobrowolny.
Informuję jednocześnie, że systemem rekomendacji MPR zarządza Samorząd Województwa poprzez Wydział Współpracy Terytorialnej i Turystyki oraz Biuro ds. komunikacji rowerowej. Dedykowany mail: mpr@wzp.pl. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie http://www.turystyka.wzp.pl/system-rekomendacji-miejsc-przyjaznych-rowerzystom.

Olgierd Geblewicz
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego