Dzisiaj jest Piątek, 20 kwietnia 2018 r. Imieniny: Czesława i Agnieszki
 

kliknij aby powiekszyc

Aktualnosci:

MULTIMEDALIŚCI Z PYRZYC Z WIZYTĄ W URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIM
18 kwiecień 2017 r., 14:52

Troje utytułowanych zawodników sekcji sumo z pyrzyckiego Spartakusa wraz z trenerami odwiedziło wicemarszałka województwa Jarosława Rzepę. Opowiedzieli o swoich startach, zaprezentowali swój dorobek medalowy, jak i przedstawili plan tegorocznych startów. Spotkanie odbyło się w czwartek, 13 kwietnia 2017 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa przyjął gości w swoim gabinecie. Był pod wrażeniem osiągnięć młodych sportowców uprawiających sumo: 19-letniej Wiktorii Maćkowiak, 18-letniej Pauliny Zygmunt i 17-letniego Oskara Kozanki-Lipka.

- Dla mnie to bardzo miła niespodzianka. Z pewnością tylu medali zawodniczkom i zawodnikom sumo ze Spartakusa mógłby pozazdrościć każdy zachodniopomorski klub. Jednak w Pyrzycach staje się to normą, bo od lat należy on do czołowych stowarzyszeń sportowych w regionie. Po laury sięgają zapaśnicy i reprezentacji coraz bardziej popularnego w Polsce sumo - podkreślił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Sumo to jedna z dwóch dyscyplin uprawianych w pyrzyckim klubie. Regularnie pod okiem czterech szkoleniowców w sekcji szkoli się ponad 60 zawodniczek i zawodników.

- Zauważamy, że w ostatnim czasie popularność sumo pobiła zapasy. Być może to efekt organizowanych od jedenastu lat Otwartych Mistrzostw Pyrzyc o Króla Maty - zaznacza trener Spartakusa Eugeniusz Klimczak.

Dorobek medalowy trójki podopiecznych Spartakusa jest imponujący. Wiktoria Maćkowiak zdobyła wiele medali, ale aż po 9 sięgnęła na najważniejszych imprezach globu. W 2016 roku została brązową medalistą Mistrzostw Świata. Ponadto do pokaźnej kolekcji utalentowanej stypendystki Marszałka Województwa w dziedzinie sportu doszły trzy kolejne medale zdobyte w tym roku na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.

- Wbrew pozorom nie jest to trudny sport, a sukcesy tylko mobilizują do dalszej ciężkiej pracy - przekonywała Wiktoria Maćkowiak.

Jej klubowa koleżanka Paulina Zygmunt często stawała na podium Pucharu Polski czy Mistrzostw Polski. Jednak najbardziej cieszy ją brązowy krążek wywalczony w 2015 roku na Mistrzostwach Europy Kadetek.

- Sumo należy do sportów walki, ale uczy przede wszystkim opanowania stresu i pokory - wyliczała Paulina Zygmunt.

Z kolei Oskar Kozanka-Lipka w swej karierze zdobył już w 2016 roku złoty medal Mistrzostw Europy Kadetów oraz srebrny medal Mistrzostw Europy Juniorów w roku 2016. W 2017 roku zdołał wywalczyć złoty medal w kategorii do 100 kg w Mistrzostwach Polski Seniorów.

Teraz całą trójkę czeka wyprawa do Tibilisi. Za kilka dni w stolicy Gruzji odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy.

- Liczymy na powiększenie dorobku medalowego przez naszych reprezentantów. To niezwykle utalentowani sportowcy. Nasze obie zawodniczki pochodzą z Bielic, a zawodnik z Warnic, dlatego dziękujemy wójtom obu gmin za współpracę i wsparcie klubu. Stając ma macie i sięgając po tytuły promują przede wszystkim Ziemię Pyrzycką - zakończył inny szkoleniowiec klubu Henryk Pełka.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Autor: Łukasz Jucha

 BIP

Elektroniczne
Biuro Obsługi
Interesanta
EBOI

Lokalne
Centrum
Certyfikacji
LCC

Zgodność Valid XHTML 1.0! Valid CSS!

Licznik 4037684

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia