Dzisiaj jest Czwartek, 17 stycznia 2019 r. Imieniny: Antoniego i Rościsława
 

kliknij aby powiekszyc

Aktualnosci:

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU ZNALEZIENIA KOŹLĘCIA SARNY
07 czerwiec 2018 r., 13:11


Informacja o sposobie postępowania w przypadku znalezienia koźlęcia sarny

Maj i czerwiec to okres, kiedy sarny rodzą swoje młode zwane koźlakami. Sarna po porodzie usuwa wszystkie ślady po porodzie, wylizuje dziecko i zostawia je w trawie – w pokrzywach – w zaroślach. Młode koźle przebywa w takim miejscu praktycznie w bezruchu, nie wydaje żadnych dźwięków ani nie posiada zapachu. Matka powraca do niego prawie co trzy godziny, aby je nakarmić. Dopiero po około dwóch tygodniach zacznie chodzić ono za matką.
Zdarza się jednak, że ludzie wyrządzają zwierzętom krzywdę działając w swoim przekonaniu w dobrej intencji. Już kilka razy zgłaszano do Straży Gminnej takie zwierzęta jako porzucone. Spacerowicze, którzy napotkają takie małe zwierzę głaskają je, dotykają a nawet często zabierają je do domu. 
Takie postępowanie skazuje takiego koźlaka na śmierć. Wychowanie go bez antygenów zawartych w mleku matki jest praktycznie niemożliwe. Nawet odstawienie zwierzaka do miejsca znalezienia nie gwarantuje jego ocalenia. Takiego znalezionego koźlaka nie wolno nawet dotykać!!!.  Pozostawienie na nim zapachu człowieka spowoduje, że matka je porzuci i zginie śmiercią głodową lub co bardziej prawdopodobne zostanie rozszarpane przez psy lub lisy.  

Pamiętajmy o tym i przekażmy tę wiedzę naszym dzieciom!!!

Apeluję!!! . Ostudźmy w takim przypadku swoją ciekawość i nie bądźmy bezmyślni. W tym przypadku sprawdza się przysłowie, że „dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”. 

Komendant Straży Gminnej
Czesław FiałkoBIP

Elektroniczne
Biuro Obsługi
Interesanta
EBOI

Lokalne
Centrum
Certyfikacji
LCC

Zgodność Valid XHTML 1.0! Valid CSS!

Licznik 4672664

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia