Dziś jest czwartek 01 października 2020, imieniny: Danuty i Remigiusza

Epidemia COVID-19 i troska o zdrowie mieszkańców - były główną przyczyną zmiany planu obchodów Dożynek Gminno-Parafialnych. Doroczne Święto Plonów skrócone zostało jedynie do Mszy Świętej Dziękczynnej oraz Konkursu Wieńców, bez części artystyczno-rozrywkowej.

W kościele parafialnym pw. NMP Matki Kościoła w Warnicach 05 września odprawiona została Msza Święta Koncelebrowana. Ks. Wikariusz Łukasz Wójtowicz przewodniczył Eucharystii, a Ks. Proboszcz Robert Gnych współuczestniczył w koncelebracji.

Mimo wirusowego zagrożenia rolnicy nie zawiedli – przygotowanych zostało 5 wieńców dożynkowych, z najpiękniejszych kłosów i kwiatów oraz wstążek. Wszystkie zostały złożone pod ołtarzem jako dar dziękczynny za zbiory. Nabożeństwo rozpoczęło się od złożenia chleba na ołtarz. Starostowie – p. Paulina Stępień i Zbigniew Tyczkowski skierowali się do Gospodarza Gminy i złożywszy na ręce Wójt Aliny Werstak ozdobny bochen chleba, poprosili o sprawiedliwe dzielenie – aby nikomu go nie zabrakło. Delegacja złożyła chleb na ołtarz z prośbą o błogosławieństwo dla Rolników i nabożeństwo dziękczynne za zebrane plony. Następnie rozpoczęła się Msza Św., podczas której w homilii wygłoszonej przez Ks. Wikariusza wszyscy usłyszeli słowa Jana Pawła II o wartości pracy. Następnie przedstawiciele sołectw i delegacje składały dary w postaci chleba, koszów z owocami, warzywami.

Pod koniec nabożeństwa głos zabrała Pani Wójt, dziękując wszystkim za przybycie i rolnikom za ich ciężką pracę, zwróciła uwagę na tegoroczne trudy:

„Wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, świat stanął w miejscu, wszyscy na moment się zatrzymaliśmy i z lękiem obserwowaliśmy rozprzestrzeniające zagrożenie wirusowe, to Wy drodzy Rolnicy pracowaliście dalej, zmagając się nie tylko z warunkami atmosferycznymi ale też niejednokrotnie z utrudnionym dostępem do potrzebnych narzędzi, części czy innych materiałów, ponieważ gospodarka spowolniła. Pracowaliście, bo wiedzieliście, że natura nie poczeka, że praca w polu wymaga sumienności. I to dzięki Wam, dzisiaj możemy spać spokojnie, że nie zabraknie na naszych stołach tego chleba. Pomimo trudnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19, klęski suszy, której widmo pojawiło się na początku sezonu wegetacyjnego, szczęśliwie kończy się okres zbiorów.”

Po przemowie Pani Wójt odbył się konkurs wieńców. Komisja powołana przez Wójt Alinę Werstak w składzie: Zastępca Wójta Stanisław Wudarczyk, ks. Wikariusz Łukasz Wójtowicz oraz Starostowie Dożynek - wybierała dożynkowe kompozycje. 3. miejsce ex aequo przyznano sołectwu Warnice, sołectwu Obryta i sołectwu Reńsko, 2. miejsce otrzymało sołectwo Zaborsko, a 1. miejsce zajęło sołectwo Warnice Przysiółek. Tym sposobem wszystkie wieńce stanęły na podium i zostały nagrodzone.

W trakcie obrad Komisji Konkursowej Wójt Gminy Alina Werstak wręczyła dyplomy i nagrody za konkurs fotograficzny „Wakacje z przyrodą w Gminie Warnice”.

Dziękujemy Mieszkańcom za uczestnictwo w nabożeństwie, przedstawicielom sołectw, którzy przygotowali wieńce i dary, Zespołowi Biesiada za oprawę muzyczną, Starostom Dożynek za pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz wszystkim, dzięki którym nasze skromniejsze Dożynki jednak się odbyły - bo niezależnie od sytuacji - należy podziękować za zbiory.

Szukaj na stronie

Współpracujemy

ZGDO
Związek Gmin Dolnej Odry


WIR
Wiejska Inicjatywa Rozwoju

Licznik odwiedzin

Odwiedziło nas: 5776595 osób