Dziś jest wtorek 23 kwietnia 2024, imieniny: Jerzego i Wojciecha

obrazek dekoracyjny

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych.

Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Obecnie jest ono obchodzone w 192 krajach. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Ziemia to dom dla wszystkich żywych stworzeń. Wszyscy używamy tego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, bogactw naturalnych, roślin. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, dlatego wszyscy musimy troszczyć się o środowisko naturalne. Ta idea, od wielu już lat łączy ludzi, niezależnie od narodowości, wyznania, wieku, czy innych różnicujących kategorii.

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym.

Ekstremalne temperatury i gwałtowne zjawiska pogodowe, wymieranie kolejnych gatunków zwierząt i roślin, stopniowy zanik źródeł wody pitnej, śmierć setek tysięcy ludzi w wyniku zanieczyszczeń powietrza – oto smutna rzeczywistość naszej planety w XXI wieku. Na szczęście każdy/a z nas ma na to wpływ, a nasze codzienne wybory mogą uratować Ziemię. Oto kilka z nich:

  1. Ogranicz zużycie plastiku - w ciągu roku w morzach i oceanach ląduje ponad 8 milionów ton plastiku. Każdy mieszkaniec Europy generuje rocznie blisko 31 kg plastikowych śmieci. Tymczasem wystarczy niewielka zmiana nawyków, by zmniejszyć tę liczbę.
  2.  Oszczędzaj wodę - zwróć uwagę, ile wody marnujesz każdego dnia, np. z powodu cieknącego kranu, zbyt długich kąpieli czy nieodpowiedniego zraszania ogródka.
  3. Zamień samochód na rower - spaliny samochodowe są jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza w miastach.
  4. Ogranicz spożycie mięsa - produkcja mięsa generuje więcej CO2 niż cały sektor transportu a do wyprodukowania 1 kg wołowiny potrzeba aż 15,415 litrów wody.
  5. Kupuj z głową - Kupujemy za dużo i za często, nie zwracając uwagi na koszt, który ponosi nasza planeta.
  6. Nie marnuj żywności - każdego roku marnujemy w Polsce ok. 235 kg żywności na osobę. Jest to nie tylko nieetyczne, ale również szkodliwe dla środowiska. Produkcja oraz transport żywności generują ogromne ilości zanieczyszczeń.
  7. Zaangażuj się - 22 kwietnia na całym świecie obchodzimy Dzień Ziemi. To dobra okazja, by aktywnie włączyć się w działania proekologiczne.