Dziś jest piątek 03 maja 2024, imieniny: Marii i Aleksandra

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Cudze chwalicie swego nie znacie - tajemnicze miejsca w mojej miejscowości”

 

Stowarzyszenie „Wspólnie dla Ulikowa” w partnerstwie z Gminą Stargard oraz Gminą Warnice realizowało projekt "Cudze chwalicie swego nie znacie – tajemnicze miejsca w mojej miejscowości", którym była aktywizacja i integracja lokalnej społeczności oraz wzbudzenie zainteresowania ciekawymi miejscami w okolicy, pogłębienie wiedzy oraz popularyzacja tych miejsc poprzez zorganizowanie różnych form spędzania wolnego czasu.

Projekt rozpoczęły warsztaty plastyczne skierowane do dzieci pod tytułem „Sydonia von Borck- legenda o strasznej czarownicy”. Zajęcia poprowadziła pani Dagmara Śliwińska.  Odbyły się w świetlicy wiejskiej w Ulikowie 16 października 2021 r. W spotkaniu wzięło udział 15 osób. Pani Dagmara przedstawiła prezentację nt. czarów i czarownic na terenie ziemi stargardzkiej, następnie dzieci wykonały figury czarownic metodą collagu m.in. z wykorzystaniem naturalnych materiałów, jak gałęzie, zioła, szyszki itp. , oraz prace plastyczne wybraną techniką na temat ciekawych/ tajemniczych miejsc w Gminie Stargard i Warnice.  Zapewniony został poczęstunek dla dzieci.

Kolejnym działaniem w projekcie był wyjazd studyjny do Pęzina oraz Trzebiatowa w Gminie Stargard. 30 uczestników z obu gmin w dniu 17 października zwiedziło kościół i zamek w Pęzinie, po których oprowadzała p. Arleta Majewska członek Stowarzyszenia „Wspólnie dla Ulikowa” Uczestnicy zwiedzili cenne zabytki i wysłuchali m.in. informacji na temat pastora Justusa Sagebauma pierwszego „archeologa” na Pomorzu, wysłuchali historii związanej z rodami von Borck i von Puttkamer, a także zwiedzili salę tortur i komnaty ze strojami rycerskimi i dworskimi na zamku w Pęzinie. Następnie pojechali do winnicy w Trzebiatowie, gdzie przygotowany został dla nich poczęstunek oraz degustacja win i lokalnych produktów. Właściciele winnicy oprowadzili i opowiedzieli uczestnikom o uprawach winorośli, opowiadali o sposobach ich uprawy pokazując sprzęt stosowany w małych winnicach rodzinnych, oraz opowieści o Sydonii von Borck i książętach pomorskich.

Trzecim działaniem w projekcie był wyjazd na warsztaty z zielarstwa do Zaborska w gm. Warnice. Odbył się 23 października 2021 r. uczestniczyło w nich 30 mieszkańców gminy Stargard i Warnic. Podczas spotkania uczestniczki zwiększyły wiedzę na temat zdrowotnych właściwości ziół, wykorzystania ich w medycynie naturalnej, ale również jako kosmetyki, czy po prostu w kuchni do potraw, napojów czy nalewek. Uczestniczki nauczyły się rozpoznawania ziół, wykonały różne mieszanki herbatek ziołowych oraz przypraw do sałatek i mięs. Ponadto przygotowana została degustacja gotowych naparów, herbatek i nalewek. Przygotowany został również poczęstunek dla uczestników warsztatów.  

Ostatnim działaniem był konkurs plastyczny pod tytułem „Swego nie znacie cudze chwalicie – tajemnicze miejsca w twojej miejscowości”. Celem konkursu była popularyzacja ciekawych miejsc w miejscowościach na terenie gmin Stargard i Warnice. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Prace można było składać od 16 października do 5 listopada. Rozstrzygniecie i wybór najciekawszych prac nastąpiło 19 listopada. W przedsięwzięciu wzięło udział 18 uczestników, wśród których zostały nagrodzone najciekawsze prace. Nagrody książkowe otrzymali: Nikola Oszmian za zajęcie I miejsca; Martyna Bednarska za zajęcie II miejsca; Nikola Aleksandrowicz za zajecie III miejsca. Wyróżnienia: Hania Pryciak i Szymon Łyzak.

Wszystkie działania w projekcie były bezpłatne i nie generowały dochodu. Pozwoliły na większą integrację i poznanie się mieszkańców Gminy Stargard i Gminy Warnice. Nawiązały się znajomości i powstały wspólne pomysły na kolejne projekty. Sam udział w warsztatach zwiększył umiejętności manualne uczestników, a także pogłębił wiedzę na temat historii, dziedzictwa pomorskiego czy naturalnych metod leczenia i uprawy winorośli.  Pokazał dzieciom i młodzieży alternatywę spędzania wolnego czasu.

 

                                                                                                              Stowarzyszenie „Wspólnie dla Ulikowa”