Dziś jest wtorek 26 września 2023, imieniny: Justyny i Cypriana

Gminno-Parafialne Święto Plonów odbyło się 2 września na boisku sportowym w Warnicach. Rozpoczęło się o godzinie 14:00 korowodem wieńców dożynkowych. Po czym odbyła się msza św. dziękczynna koncelebrowana przez Ks. Roberta Gnycha, Ks. Piotra Sas Ilnickiego oraz Ks. Roberta Dąbrowskiego. Podczas Mszy wiersz własnego autorstwa przedstawiła także Pani Wanda Bakun.

Następnie głos zabrała Pani Wójt Alina Werstak. W swoim przemówieniu przede wszystkim podziękowała Rolnikom za ich ciężką pracę oraz przypomniała wszystkim o szacunku dla chleba, dla ziemi, która daje plon i dla tych osób, dzięki którym nie brakuje codziennie na naszych stołach tego podstawowego pokarmu – symbolu dożynek. Podziękowała również wszystkim sołectwom z gminy Warnice za wystawienie swoich reprezentacji oraz tym bez których organizacja tegorocznego święta była by niemożliwa. Życzyła wszystkim, aby nigdy nie zabrakło na stołach tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba.

Starostowie Dożynek – Pani Honorata Ostrowska i Pan Zygmunt Kijowski złożyli symboliczny bochen chleba na ręce gospodarza gminy Wójta Aliny Werstak, po czym nastąpiło tradycyjne dzielenie chlebem.

Jak co roku – sołectwa Gminy Warnice przygotowały wieńce dożynkowe. Komisja konkursowa oceniła wszystkie kompozycje uwzględniając wygląd, różnorodność materiałów oraz włożony nakład pracy. Po zliczeniu punktów – pierwsze miejsce zajął wieniec z miejscowości Zaborsko (nr 5), drugie wieniec z Wójcina (nr 9), a trzecie wieniec z Obryty (nr 3). Reprezentantom zwycięskich sołectw Wójt Alina Werstak wręczyła nagrody: za pierwsze miejsce – bon o wartości 500 zł, a za drugie i trzecie miejsce odpowiednio bony o wartości 400 zł i 300 zł. Pozostałe Sołectwa, które wzięły udział w konkursie zostały nagrodzone bonami o wartości 200 zł (Warnice, Warnice B, Barnim, Reńsko, Kłęby, Stary Przylep).

W trakcie obrad komisji oceniającej wieńce nastąpiło oficjalne przekazanie sprzętu jednostce OSP Warnice zakupionego z dotacji z Ministerstwa Sprawiedliwości. W przekazaniu uczestniczył Dariusz Matecki oraz Przemysław Golczyk.

Część artystyczno-rozrywkowa rozpoczęła się występem tanecznym przebojowych kobiet z zespołu Seniority, na przemian z koncertem naszego zespołu Biesiada. Na scenie wystąpiła także przebojowa Patrycja Kijko oraz Jarosław Panil.

Na płycie boiska odbył się blok konkursowy, każdy mógł spróbować swoich sił w rzucie snopkiem (w kategorii dla Pań i Panów) czy ubijaniu piany. Każdy chętny mógł również spróbować swoich sił w dojeniu krowy na czas. Odważnych nie brakowało, a konkurs trwał przez ponad 2 godziny. Konkurs odbył się w kategorii dla dzieci oraz dorosłych.

Wśród darmowych atrakcji były gry i zabawy dla dzieci na płycie boiska z firmą Zabawowo, darmowe dmuchane zamki, bańki mydlane, tatuaże, malowanie buziek, a także strefa rodzinna „800+” przygotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Wojewodę Zachodniopomorskiego. Dzieci mogły uczestniczyć również w warsztatach rękodzielniczych prowadzonych przez Pracownię Kariny Pisarskiej ze Szczecina (tworzenie ozdób przestrzennych). A każdy zainteresowany mógł skorzystać ze stoiska „Pan Videobudka 360”.

Przez cały dzień można było się częstować darmową grochówką przygotowaną przez Pana Jana Rutkowskiego. Na boisku były również stoiska Koła Gospodyń Wiejskich z Kłębów, Reńska, Wierzbna i Czernic.

Po godz. 19-ej na scenie zagościł Czarli (Cezary Piechnik), a po godz. 20ej zabawę taneczną poprowadził DJ Thomas.

Serdecznie dziękujemy sponsorom . Są to:
1. Grupa Producencka GASK Sp. z o.o. z Żabowa,
2. Rabenhof Sp. z o.o. – z Moskorzyna
3. KUB FARM Sp. z o.o. – z Barnima
4. BVK Farm Sp. z o.o. – z Barnima
5. Bank Spółdzielczy Ziemi Szczecińskiej z siedzibą w Pyrzycach,
7. Mariola i Jerzy Mielczarek,
8. Leokadia i Jan Rutkowscy,
9. Jan i Małgorzata Chmielewscy,
10. Łukasz Makowski – Okna PCV,
11. Impex – oddział Warnice,
12. Enea Oświetlenie Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie.

Dziękujemy także za pomoc przy organizacji dożynek:

1. Spółdzielczej Agrofirmie Witkowo Zakład Rolny Reńsko,
2. Jackowi Chmielewskiemu,
3. OSP Warnice.

Podziękowania kierujemy również dla Starostów DOŻYNEK: Pani Honoracie oraz Pana Zygmunta za reprezentowanie rolników Gminy Warnice. Dziękujemy Księżom za odprawienie Mszy Świętej Dziękczynnej; Sołtysom i reprezentantom sołectw za przygotowanie wieńców dożynkowych oraz darów; a zespołom – za wspaniałe występy.