Dziś jest piątek 26 kwietnia 2024, imieniny: Marii i Marcelego

         W jakim celu został wprowadzony przymusowy charakter dla niektórych rodzajów ubezpieczenia? Można wiele mówić na temat konieczności zabezpieczenia swojego zdrowia i majątku poprzez zakup polisy u ubezpieczyciela. Z przymusem zawarcia ubezpieczenia wiąże się również inna kwestia. Mianowicie, piorytetem jest społeczna potrzeba zabezpieczenia osób poszkodowanych na skutek zdarzeń o charakterze często przypadkowym lub żywiołowym, czyli takich, na które poszkodowany nie miał wpływu.

            Najbardziej rozpowszechnionymi ubezpieczeniami obowiązkowymi są: OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, OC rolnika i ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Warunki dotyczące zakresu tych ubezpieczeń określone zostały w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Co to oznacza dla ubezpieczonych lub poszkodowanych? Zarówno dla ubezpieczonych, jak i poszkodowanych  oznacza to, że żaden z zakładów ubezpieczeń nie może  w sposób dowolny kształtować warunków tych ubezpieczeń. Ważne jest również, że stanowi to gwarancję otrzymania rekompensaty za poniesioną stratę majątkową czy uszczerbek na zdrowiu, w przypadku zaistnienia zdarzeń objętych ochroną.

            Wprowadzenie powszechnego obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolników i budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego ma szczególne znaczenie dla rolników, dla których gospodarstwa rolne są nie tylko miejscem do życia lecz także źródłem utrzymania rodziny.  

            Przed czym zatem chronią rolnika ubezpieczenia obowiązkowe? Zakres ochrony odpowiedzialności cywilnej rolnika jest bardzo szeroki, gdyż zakład ubezpieczeń zapłaci każdemu poszkodowanemu za doznaną szkodę, którą rolnik (lub inna osoba z nim mieszkająca czy też pracownik rolnika) wyrządzi w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego. Maksymalna odpowiedzialność za szkody spowodowane z tytułu OC rolnika, w jednym zdarzeniu wynosi:  5.210.000 euro w przypadku szkód na osobie i 1.050.000 euro w przypadku szkód w mieniu.

            Drugim obowiązkowym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych. Temu ubezpieczeniu podlegają wszystkie budynki o powierzchni powyżej 20m2, z wyłączeniem budynków, których stan techniczny osiągnął 100% normy zużycia, budynków przeznaczonych do rozbiórki, namiotów i tuneli foliowych. Zakład ubezpieczeń wspólnie z rolnikiem ustala wartość budynku do ubezpieczenia – w wartości nowej lub z uwzględnieniem stopnia zużycia. Budynki ubezpieczone są od skutków zdarzeń wyszczególnionych i zdefiniowanych w ustawie, takich jak: ogień, huragan, powódź, podtopienie, deszcz nawalny, grad, opady śniegu, piorun, eksplozja, obsunięcie się ziemi, tąpnięcie, lawina i upadek statku powietrznego. Obowiązek zawarcia takiej umowy ubezpieczenia powstaje z dniem pokrycia budynku dachem. Obowiązek zawarcia ww. obowiązkowych umów ubezpieczeń powstaje  w dniu objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego. Umowy ubezpieczenia OC rolnika oraz budynków rolniczych są zawierana na okres 12 miesięcy i ulegają automatycznemu przedłużeniu na rok kolejny, jeżeli najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia nie zostało złożone pisemne wypowiedzenie i składka została opłacona w całości. Brak zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia skutkuje nałożeniem na rolnika kary.

            Na rolniku spoczywa również obowiązek ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, wymienionych w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Źródło: ECHO ZACHODNIOPOMORSKIEJ WSI Nr 11/2019 s. 16-17