Dzisiaj jest Poniedziałek, 17 grudnia 2018 r. Imieniny: Olimpii i Łazarza
 

kliknij aby powiekszyc

Aktualnosci:

APEL ROLNIKÓW DO MINISTRA
05 marzec 2018 r., 9:45

INFORMACJA DLA ROLNIKÓW
Z GMINY WARNICE!!!

Uprzejmie informuję, że rolnicy z terenu gminy Warnice zaapelowali do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie uruchomienia wsparcia dla producentów rolnych, którzy ponieśli szkody wskutek deszczy nawalnych, występujących w 2017 r., o treści:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ul. Wspólna 30 
00-930 Warszawa

Dot. pomocy dla producentów rolnych z Gminy Warnice, leżącej w powiecie pyrzyckim w województwie zachodniopomorskim, którzy ponieśli straty wskutek deszczów nawalnych w sierpniu 2017 r., pomoc w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Szanowni Państwo,

Zwracamy się z prośbą o ponowne ogłoszenie naboru wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla wszystkich poszkodowanych trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi w województwie zachodniopomorskim w miesiącu sierpniu 2017 r.

Rok 2017 był dla rolników trudnym rokiem. Zmagaliśmy się z obfitymi opadami deszczu, nawałnicami, gradobiciem i huraganami. Jak powszechnie wiadomo takie anomalia pogodowe przyniosły ogromne straty w wielu gospodarstwach w rejonie zachodniopomorskim i lubuskim.

Olbrzymie straty, które dotknęły nas już po raz trzeci z rzędu mają odbicie w złej sytuacji finansowej obniżającej poziom życia naszych rodzin.

Wskutek zalania niektórzy z nas nie byli w stanie zebrać zeszłorocznych plonów. Natomiast ci, którzy plony zebrali spotkali się z kolejnymi problemami, jak koszty związane  z suszeniem zbiorów, magazynowaniem, przeładowywaniem, wydatkowaniem większej ilości paliwa, większej ilości sprzętu oraz pracy najemnej. Kiepska jakość zebranych plonów rzutowała przede wszystkim na niższą cenę zbycia. 

Niskie przychody sprawiły, że napotykamy problemy w regulowaniu naszych zobowiązań finansowych wynikających z dużych kredytów, pożyczek. W konsekwencji nie opłacamy też składek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Nawałnice z 2017 roku, mają też wpływ na obecny rok. Nie jesteśmy w stanie przygotować naszych pól pod uprawę, ani zgodnie z dobrą praktyką rolna obsiać pól.

W związku z tak krytyczną sytuacją jesteśmy głęboko zdumieni, że pomoc ze strony Państwa nie dotarła w równej mierze do wszystkich potrzebującej jej rolników.

Zabrakło informacji na szczeblu lokalnym, dlatego nie posiadaliśmy wiedzy o powołaniu Komisji do szacowania szkód, a także o możliwości składania wniosków. 
Praca w polu i walka z żywiołem nie sprzyja śledzeniu informacji w formie elektronicznej.

Do tej pory żyliśmy w przekonaniu, że jesteśmy otoczeni opieką mądrej władzy, a podstawową misją i celem powołania Ośrodka Doradztwa Rolniczego jest niesienie pomocy rolnikom.

Tej najistotniejszej pomocy w postaci informacji właśnie zabrakło.

Ze względu na zaistniałe okoliczności, które powyżej opisaliśmy, zwracamy się z prośbą o ogłoszenie dodatkowego naboru wniosków o udzielenie pomocy za szkody powstałe w 2017 r. Liczymy na to, że zgodnie z programem pomocy dla rolników i producentów rolnych, który zakłada w razie potrzeby ponowny nabór wniosków na udzielenie nam pomocy ta pomoc może stać się realna.

Nie ulega wątpliwości, że straty jakie ponieśliśmy w produkcji przez szkodę  w 2017 roku mają ogromny wpływ również na efekty naszej pracy w roku 2018.

Nie mając wsparcia ze strony Państwa ciężko będzie nam zachować płynność finansową i dobrą kondycję naszych gospodarstw. Będziemy zatem wdzięczni za zaoferowanie jakiejkolwiek pomocy, aby wspomóc nas, niżej podpisanych rolników jak i nasze rodziny. 

Jesteśmy pewni, że ponowne oszacowanie strat będzie możliwe poprzez wyciągnięcie średniej ze sprzedaży plonów, oceny ich jakości, jak i rezultatów w postaci faktur sprzedaży.

Z wyrazami szacunku,

Rolnicy z Gminy Warnice

Każdy z rolników może podpisać się pod apelem. Listy są dostępne u wszystkich sołtysów oraz w Urzędzie Gminy Warnice. 
 BIP

Elektroniczne
Biuro Obsługi
Interesanta
EBOI

Lokalne
Centrum
Certyfikacji
LCC

Zgodność Valid XHTML 1.0! Valid CSS!

Licznik 4594226

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia