Dziś jest czwartek 09 maja 2024, imieniny: Bożydara i Grzegorza

 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Ustawą Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. uregulował gospodarowanie zasobami wodnymi i powołał do życia z dniem 1 stycznia 2018 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie do realizacji zadań związanych z gospodarowaniem zasobami wodnymi.

Nowelizacja Prawa wodnego wprowadziła możliwość wykonywania niektórych obiektów, w tym obiektów małej retencji oraz robót na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego (zamiast pozwolenia wodnoprawnego). Ta nowa procedura zdecydowanie ułatwia inwestorom niezbędne formalności urzędowe.

Największe znaczenie dla inwestorów indywidualnych ma możliwość wykonania na zgłoszenie wodnoprawne, złożone do kierownika Nadzoru Wodnego właściwego miejscowo albo najbliższego terenowo dla zamierzonego korzystania z usług wodnych lub wykonywania urządzeń wodnych. Zgłoszenia wodnoprawnego należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia wykonywania czynności, robót lub urządzeń wodnych. Z kolei do wykonywania czynności, robót lub urządzeń wodnych podlegających obowiązkowi zgłoszenia wodnoprawnego można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ właściwy w sprawach zgłoszeń wodnoprawnych nie wniesie, w drodze decyzji sprzeciwu. W przypadku nie zgłoszenia sprzeciwu wykonanie inwestycji  winno nastąpić w ciągu 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. Dokonanie zgłoszenia wodnoprawnego nie zwalnia z obowiązku uzyskania uzgodnień i decyzji wymaganych na podstawie przepisów odrębnych.  

 Informację o przyjęciu zgłoszenia właściwy organ Wód Polskich zamieszcza na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej  PGW WP w terminie 7 dni od dnia doręczenia zgłoszenia.

 

Zgodnie z art. 394 zgłoszenia wodnoprawnego wymaga:

  1. wykonanie pomostu o szerokości do 3 m i długości całkowitej do 25 m, stanowiącej sumę długości jego poszczególnych elementów;
  2. postój na wodach płynących statków przeznaczonych na cele mieszkaniowe lub usługowe;
  3. prowadzenie przez wody inne niż śródlądowe drogi wodne napowietrznych linii energetycznych i telekomunikacyjnych;
  4. wykonanie kąpieliska lub wyznaczenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, w tym na obszarze morza terytorialnego;
  5. trwałe odwadnianie wykopów budowlanych;
  6. prowadzenie robót w wodach oraz innych robót, które mogą być przyczyną zmiany stanu wód podziemnych;
  7. wykonanie urządzeń odwadniających obiekty budowlane, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem;
  8. odprowadzanie wód z wykopów budowlanych lub z próbnych pompowań otworów hydrogeologicznych;
  1. wykonanie stawów, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi, o powierzchni nieprzekraczającej 1000m² i głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem;
  2. przebudowa rowu polegająca na wykonaniu przepustu lub innego przekroju zamkniętego na długości nie większej niż 10 m;
  3. przebudowa lub odbudowa urządzeń odwadniających zlokalizowanych w pasie drogowym dróg publicznych, obszarze kolejowym, na lotniskach lub lądowiskach;
  4. wydobywanie kamienia, żwiru, piasku, innych materiałów z wód w związku z utrzymywaniem wód, śródlądowych dróg wodnych oraz remontem urządzeń wodnych, wykonywane w ramach obowiązków właściciela wód.

  Jeżeli realizacja dwóch lub więcej przedsięwzięć, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 9 i 10, skutkuje przekroczeniem parametrów określonych dla tych przedsięwzięć, organ właściwy w sprawach zgłoszeń wodnoprawnych orzeka, w drodze decyzji, o obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Dokonując zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, 9 i 10, bierze się pod uwagę parametry skumulowane z innymi planowanymi, realizowanymi oraz zrealizowanymi przedsięwzięciami.

Organ właściwy w sprawach zgłoszeń wodnoprawnych na podstawie art. 423 ust.5 wnosi sprzeciw, jeżeli wykonywane czynności,  robót lub urządzeń wodnych, a także korzystanie z wód:

  1. jest objęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego,
  2. narusza ustalenia dokumentów, o których mowa w art.396
  3. zagraża osiągnięciu celów środowiskowych o których mowa w art.56, 57,59,61. 

 Niezbędne informacje na temat prawidłowego przygotowania dokumentów, właściwego miejsca składania wniosków oraz wniesienia odpowiednich opłat na odpowiedni numer konta, mogą Państwo uzyskać w najbliższym Nadzorze Wodnym w Pyrzycach pod nr telefonu  91 577 72 63  kom. 515 053 463 oraz na stronie internetowej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w zakładce Załatw sprawę.

 Do pobrania:

  1. Druk zgłoszenia wodnoprawnego (plik PDF),
  2. Spis dokumentów jakie należy załączyć pod Zgłoszenie wodnoprawne (plik PDF).

Pełny opis zgłoszenia wodnoprawnego na stronie: https://wody.gov.pl/index.php/zgloszenie-wodnoprawne

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Nadzór Wodny w Pyrzycach

74-200 Pyrzyce, ul. Kościuszki 26

email: nw-pyrzyce@wody.gov.pl